The British Society of Underwater Photographers (BSoUP)
Inspiring and informing underwater photographers since 1967

© Images and articles on this website are the copyright of the photographers and authors.

 

facebook

 

 

About BSoUP : Code of Conduct : Coming Soon : Competitions : Constitution : Contact us : Courses
Cover shots
: Directions : HistoryMagazine : Meetings : Members websites : News Archive
Programme : Online shop - Books : Online shop - Electronics : Site Index


BSoUP's Sponsors

Carpe Diem, Sponsors of BUIPC 2017

Mikes

O'Three - Sponsor of the BIUPC 2015 and 2016

Oyster Diving, Sponsors of BIUPC 2017

Diver Magazine - Sponsor of the Annual Beginners Portfolio Competition and the BSoUP/DIVER Print Competition

DiveQuest - Sponsor of the Underwater Excellence

Scuba Travel

Kungkungan Bay Resort

Cameras Underwater - Sponsor of the BSoUP/DIVER Print Competition 2015 - 2017 and BIUPC 2015 and 2016

Deadly Oceans

Doug Allan - Freeze Frame



The British Splash-in Championship - 2007

On the Day Competition

Organised by the British Society of Underwater Photographers in association with the National Marine Aquarium 

The Mount Batten Centre and the National Marine Aquarium, Plymouth, Devon, 7 July

Print winners

Wildlife Trust Selection

People Pics


This year's event took place on Saturday 7th July at the National Marine Aquarium, Plymouth. All underwater photographers were invited to participate either by entering prints taken prior to the event or slides and digital images taken 'On the Day' to compete for the trophies, some fantastic prizes and personal awards. A total of 39 underwater photographers participated in the 'On the Day' competition.

The presentation of entries, the judging and announcement of the winners took place in National Marine Aquarium in front of the hugely impressive Atlantic Reef tank, following a barbeque in the grounds of the Aquarium overlooking Plymouth Sound.


Close-up
Flatworm by Alan James Seaslug by Alan James

Flatworm by Alan James
Winner

The Image Centre Trophy and an Olympus Mju 770 digital camera donated by Olympus.

Seaslug by Alan James
Runner-up

The Underwater Photographer : Digital And Traditional Techniques kindly donated by Edge Underwater Photography or Dive Red Sea: The Ultimate Guide by Ultimate Sports.


Wide-angle
Diver at surface by Arthur Kingdon Urchin in kelp by Jan Davies

Diver at surface by Arthur Kingdon
Winner

The Alan James Digital Image Trophy and an Olympus Mju 770 digital camera donated by Olympus.

Urchin in kelp by Jan Davies
Runner-up

The Underwater Photographer : Digital And Traditional Techniques kindly donated by Edge Underwater Photography or Dive Red Sea: The Ultimate Guide by Ultimate Sports.


Fish
Male Cuckoo Wrasse by Alan James
Tompot Blenny by Cathy Lewis

Male Cuckoo Wrasse by Alan James
Winner

The BSoUP Trophy and an Olympus Mju 770 digital camera donated by Olympus.

Tompot Blenny by Cathy Lewis
Runner-up

The Underwater Photographer : Digital And Traditional Techniques kindly donated by Edge Underwater Photography or Dive Red Sea: The Ultimate Guide by Ultimate Sports.


Humour/Creative

Live Earth by Martin Davies

Live Earth by Martin Davies
Winner

The AP Valves Trophy and a Buddy jacket kindly donated by A P Valves.

 


Best Beginner

The best image by a beginner in each category was projected and the audience invited to vote for their favourite.

 

Feather duster worm by Jim Tyrwhitt-Drake
Tom pot blenny by Ben Vieyra

Feather duster worm by Jim Tyrwhitt-Drake
Best Beginner

A one day course run by Maria Munn of Ocean Visions.

Tom pot blenny by Ben Vieyra
Runner-up

The Underwater Photographer : Digital And Traditional Techniques kindly donated by Edge Underwater Photography or Dive Red Sea: The Ultimate Guide by Ultimate Sports.

 

Kelp by Helen Wehner

Kelp by Helen Wehner
Runner-up

The Underwater Photographer : Digital And Traditional Techniques kindly donated by Edge Underwater Photography or Dive Red Sea: The Ultimate Guide by Ultimate Sports.

 


Grand Prize for the best image taken On the Day
A one week liveaboard trip to the Red Sea kindly donated by Tony Backhurst Scuba.

The best shot taken on the day was judged by an independant panel comprising Kelvin Boot, Director of the National Marine Aquarium, Plymouth, John McIntyre, underwater cameraman and senior author of the Ultimate Guide to the Red Sea and Peter Rowlands, editor of Underwater Photography Magazine.

 

Diver at surface by Arthur Kingdon Flatworm by Alan James

Diver at surface by Arthur Kingdon
Winner

Flatworm by Alan James
Runner-up

Urchin in kelp by Jan Davies Wreck by Dave Peake

Urchin in kelp by Jan Davies
Highly Commended

Wreck by Dave Peake
Highly Commended

BSoUP extends its thanks to Tony Backhurst Scuba, the National Marine Aquarium, Canon UK, Ocean Optics Ltd, Cameras Underwater, A.P Valves, Ultimate Sports, Sea and Sea, Martin Edge and Ocean Visions for sponsorship.

In addition to our sponsors who have provided prizes, BSoUP is grateful to the National Marine Aquarium charity for providing running costs of the print competition.

BSoUP also extend its thanks to Alan James Photography, AP Valves, Greenaway Marine, Ocean Optics Ltd, and The Image Centre who have each provided trophies for the BSoUP annual Splash-in competition.

BSoUP thanks the judges Peter Rowlands, John McIntyre and Kelvin Boot.

BSoUP is grateful to all those members and their guests who helped to make the event such a success. First and foremost Martha Tressler, Anthony Holley and JP Trenque helped by Dave Peake, Jane Morgan, Mike Russell, Muna Muammar, Maria Munn, Pete Ladell, Gill McDonald, Jan Maloney, Brian Pitkin, Alison Major and Martin Davies.


BSoUP's Splash-in Competition Winners


Digital (overall and category winners)

2014 Overall Winner - Cathy Lewis Mankind in the Sea - Terry Griffiths Marine Life - Cathy Lewis
  Best Compact - Colin Whyte    
2013 Overall Winner - Dan Bolt Mankind in the Sea - Dan Bolt Marine Life - Alex Tatttersall
  Best Compact - Paula Bailey Reflections - Dan Bolt  
2012 Overall Winner - Tim Priest Mankind in the Sea - Charles Erb  
  Best Compact - Paula Bailey Crustacea - Rob White  
2011 Overall Winner - Dan Bolt Mankind in the Sea - Derek Haslam Abstract - Rob Cuss
    Marine Life - Dan Bolt  
  Best Compact - Colin Yule Compact - Mankind in the Sea - Martin Rishton Compact - Abstract - Mark Brooke
2010 Overall Winner - Charles Erb Close-up - Julie Kaye Animal Portraits - Cathy Lewis
    Wide-angle - Martin Davies  
2009   Close-up - Rick Ayrton Animal Portraits - Jim Garland
    Wide-angle - Neil Skilling  
2008   Close-up - Cathy Lewis Animal Portraits - Helen Wehner
    Wide-angle - Charles Erb  
2007   Wide-angle - Arthur Kingdon Fish - Alan James
    Close-up - Alan James  

Film & Digital (overall & category winners)

2006 Overall Winner - Dave Peake Film Wide-angle - Martin Davies Film Close-up - Jan Maloney
    Digital Wide-angle - Trevor Rees Digital Close-up - Alan James
2005   Film Wide-angle - Martin Davies Film Close-up - Jean Manson
    Digital Wide-angle - Charles Erb Digital Close-up - Charles Erb

Film (category winners)

2004 Macro - Cathy Lewis Wide-angle - Dave Peake Fish - Peter Ladell
2003 Macro - David Stevens Wide-angle - Dave Peake Fish - Peter Hewitt
2002 Macro - Ken Sullivan Wide-angle - Len Deeley Fish - Bill Hewitt
2001 Macro - Tom Cowan Wide-angle - Guy Middleton  

Film (overall winners, no categories)
  2000 Ken Sullivan 1991 Kevin Cullimore 1982 Peter Salmon
  1999 Derek Haslam 1990 Kevin Cullimore 1981 Warren Williams
  1998 Pat Morrisey 1989 Paul Clark 1980 David McBride
  1997 Peter Tatton 1988 Peter Rowlands 1979 Warren Williams
  1996 Linda Pitkin 1987 Warren Williams 1978 Dave Nance
  1995 Dave Nardini 1986 Peter Scoones 1977 Geoff Harwood
  1994 Dave Peake 1985 Kevin Cullimore 1976
  1993 Brian Pitkin 1984 Les Kemp 1975
  1992 John Souness 1983 Peter Hewitt 1974 Warren Williams

Valid XHTML 1.0 Transitional   Top of page