The British Society of Underwater Photographers (BSoUP)
Inspiring and informing underwater photographers since 1967

© Images and articles on this website are the copyright of the photographers and authors.

 

facebook

 

Twitter

About BSoUP : Code of Conduct : Coming Soon : Competitions : Constitution : Contact us : Courses
Cover shots
: Directions : HistoryMagazine : Meetings : Members websites : News Archive
Programme : Online shop - Books : Online shop - Electronics : Site Index


BIUPC 2016
Registration Closed

BSoUP / DIVER Print Competition
BSoUP's Sponsors
Liveaboard.com

O'Three - Sponsor of the BIUPC 2015 and 2016

Apeks

Diver Magazine - Sponsor of the Annual Beginners Portfolio Competition and the BSoUP/DIVER Print Competition

DiveQuest - Sponsor of the Underwater Excellence

Scuba Travel

Marine Conservation Society - Sponsor of the Splash-In 2014


The Wildlife Trusts - Sponsor of the the BSoUP/DIVER Print Competition
Scuba Tours Worldwide

Buddy Watcher

Cameras Underwater - Sponsor of the BSoUP/DIVER Print Competition 2015 and 2016 and BIUPC 2015 and 2016

World's Best Wildlife Dive Sites by Nick and Caroline Rbertson-Brown

Secrets of the Sea by Callum Roberts andamp; Alex Mustard


CMAS 50 Judges Competition 1993

by Brian Pitkin

Reproduced from in focus 50 (January 1994)

CMAS

The first CMAS International '50 Judges' Contest was judged by representatives of 50 countries at the General Assembly of CMAS on 15 November, 1993. Presentation of the prizes took place in Palermo in Sicily on 12 December at the International Festival of Underwater Images. A total of 966 entries in 10 categories were received from around the world.

The professional category and CMAS Trophy was won by DAVID DOUBILET (USA). The top 4 professionals (in alphabetical order) were KURT AMSLER (Switzerland), ANDY BELCHER (New Zealand), DAVID DOUBILET (USA) and MIKE KELLY (USA).

The Jacques Dumas Trophy for the best colour print was won by FRANCO BANFI (Switzerland). The Jorge Albuquerque Trophy for the best wide-angle, macro and creative portfolio was won by AVI KLAPFER (Israel).

In the wide-angle category first place was taken by STEVEN FISHER (USA); second place by MAURO BERNASCONI (Switzerland); and third place by AVI KLAPFER (Israel). The top 10 photographers in this category were BANFI (Switzerland), BERNASCONI (Switzerland), FISHER (USA), GLOUCHTCHENKO (Ukraine), KEN (USA), KLAPFER (Israel), MASSARO (Argentina), MURO PELLICONI (Italy), L. PITKIN (England), and WAREN (USA).

The winner of the Close-up category was MICHEL JOSON (France); second was ERNST SEELING (Austria); and third was AVI KLAPFER (Israel). The top 10 photographers in this category were BERNASCONI (Switzerland), EHREHSTROM (Sweden), JOSON (France), KAEUFL (Singapore), KLAPFER (Israel), MORCH (Denmark), L. PITKIN (England), SCHULLER (USA), SEELING, (Austria) and VITRY (Mauritius)

The winner of the Creative category was J. L. GONZALES (Spain); second was Ciril MLINAR (Slovenia); and third was FREDERIK EHRENSTROM (Sweden). The top 10 photographers in this category were BANFI (Switzerland), CRUMLEY (USA), DI MEGLIO (France), EHRENSTROM (Sweden), FALANGHE (Brazil), GONZALES (Spain), KIMMIG (Germany), KLAPFER (Israel), and MURO PELLICONI (Italy).

The Freshwater category was won by FRANCO BANFI (Switzerland); second was ERNST SEELING (Austria); and third FRANCO BANFI (Switzerland). The 5 top photographers in this category were BANFI (Switzerland), EHRENSTROM (Sweden), MURO PELLICONI (Italy), SEELING (Austria), and SIMEONIDES (Greece).

The Colour Prints category was won by FRANCO BANFI (Switzerland); second was CLAUDIO BERTASINI (Italy); and third was SETTIMIO CIPRIANI (Italy). The top 5 photographers in this category were BERTASINI (Italy), CIPRIANI (Italy), DESPREZ (France) and DI MEGLI (France).

The Fish category was won by FLORIAN KAEUFL (Singapore); second and third was AVI KLAPFER (Israel). The top 10 photographers in this category were BERAL (USA), EHRENSTROM (Sweden), JOZON (France), KAEUFL (Singapore), KEN (USA), KLAP I FER (Israel), LU (Hong Kong), SIMEONIDIS (Greece), VITRY (Mauritius) and WEBSTER (England).

The Swimming-Pool category was won by CHRISTINAE DEBATTY (France); second was FRANCO NEGRIN (Italy); and third was FREDERIQUE NEVOIT (France). The top 5 photographers in this category were C. DEBATTY (France), M. DEBATI'Y (France), GOLD (France), NEGRIN (Italy) and NEVOIT (France).

The First Participation category was won by MANUEL CAMPILLO (Spain); second was LYUBOMIR KLISSUROV (Bulgaria); and third was PATRICE GAMBINI (Monaco). The top 5 photographers in this category were CAMPILO (Spain), GAMBINI (Monaco), MINASI (Italy), KLISSUROV (Bulgaria) and STRAZZERA (France).


XHTML Validator

 

Top of page